Přehledná interaktivní mapa.

Kalendář
duben 2020
TPoÚtStČtSoNe
14
1
2
3
4
5
15
6
7
8
9
10
11
12
16
13
14
15
16
17
18
19
17
20
21
22
23
24
25
26
18
27
28
29
30
Počasí

Začínáme

1. července 2017

pict

Video o Tolštejnském panství

 

 

jste zde: czeVýletyVarnsdorf a okolí

Varnsdorf a okolí

15.6.14 10:13 | admin | 1583x

Varnsdorf leží v nejsevernější části České republiky na úpatí Lužických hor, obklopené ze tří stran hranicí se Spolkovou republikou Německo. Jedinečné jsou aktivity města v oblasti česko – lužickosrbských vztahů. Ve městě je k vidění mnoho kostelů, jako například kostel sv. Petra a Pavla na náměstí, nejstarší Starokatolický kostel v novorománském slohu, poté kostel sv. Karla Boromejského zvaný kostel "bez věže", protože kvůli nedostatku peněz nebyla věž dostavena. Dále také tzv. "Červený kostel" postavený z glazurovaných cihel a Kostel sv. Františka z Assisi na Studánce.

 

Hrádek (Burgsberg)

Hrádek

Vyhlídka na znělcové hoře, tyčící se na hranici se Seifhennersdorfem ve výšce 467 m. n. m. 

Kromě výhledu si můžete prohlédnout stálou expozici a výstavu fotografií Lužických hor. Pro svou architektonickou krásu je vhodná také pro svatební obřady.

Navštívit ho můžete v období od dubna do září (PO - NE) od 10:00 do 18:00 a od října do března (ÚT - NE) od 12:00 do 16:00. Vstupné pro dospělého je 25,- Kč, dítě od 6 let 15,- Kč.

Web                http://hradek.sluknovsko.cz/

                      www.mic.regiavdf.cz

E-mail             ic.regia@varnsdorf.cz

Telefon           605 419 972

Adresa            Varnsdorf, 407 47 Varnsdorf

GPS                50.922461   14.612943

 

Studánka

V této městské části jsou ke shlédnutí valy (zbytky švédského opevnění) a prameny Křinice. Najdete zde tiché a romantické lesní zákoutí s bohatým přesličkovým porostem, ve kterém se spojuje voda z několika menších pramenů, leží ve výšce kolem 500 m n.m. 

 

Pivovar Kocour

Místní pivovar se snaží nabídnout pestrou paletu pivních speciálů, sahající od silných ležáků po různá svrchně kvašená piva typu weizen, stout, saison, pale ales atd. 

Pivovar je držitelem certifikátu Regionální výrobek.

Provozní doba
Po - Čt:10:00 - 22:00
Pá - So:10:00 - 0:00
Ne:10:00 - 22:00

Adresa: Rumburská 1920/9407 47 Varnsdorf

Tel.: 412 370 270, 739 242 302
Web: www.pivovar-kocour.cz

 

Seifhennersdorf
Z Varnsdorfu je to krůček za hranice do Seifhennersdorfu, kde v KARÁSKOVĚ MUZEU vládne loupežník Karásek. Setkáte se s ním od úterý do pátku od 9 do 12 hodin a od 13 do 16:30 hodin. V sobotu od 13 do 16:30 hodin. Pokud ho nezastihnete, zajisté zase někde loupí.
Karáskovo muzeum

Web                karaseks-revier.de

Telefon           +49(0)3586451567E-mail                       Email:              tourismus@seifhennersdorf.de

Adresa             Nordstraße 21 a, 02782 Seifhennersdorf

GPS                50.935089   14.608606

 

 

Další možností jak strávit svůj čas je Koupaliště Silberteich, kde naleznete jak přírodní koupaliště tak bazén. Najdete zde tobogán, divokou řeku, brouzdaliště i hřiště s prolézačkami a lanovkou. 

Pokud Vám nestačila prohlídka Karáskova muzea je zde také Muzeum panenek, kde je vystaveno 2000 originálních panenek, medvídků a 80 domečků pro panenky. Nebo Muzeum modelové železnice, který pro milovníky nabízí příběh vývoje železnice od plechových hraček až po supermodely. 

 

Lesní Josefova Studánka

Studánka byla  zrekonstruována panem Josefem Gerhátem a vysvěcena dne 18.10.2014 .Stala se hojně navštěvovaným místem ve Varnsdorfu.

N 50°53'32.03" E 14°36'29.31"                                         

 

Slavné vily ve Varnsdorfu

Eltisova vila

Umístění vily:   T.G. Masaryka čp. 2180, Varnsdorf

Stavebník vily:  Martin Eltis

Architekt vily:    Hans Richter

Výstavba vily:   1927-1928

 

Třípodlažní vila zaujímá parcelu na rohu ulic a svou mohutností a zejména architektonickým pojetím tvoří dominantu vilové čtvrti. Hmota objektu je skladbou několika hranolů završených plochou střechou. Dům byl vertikálně rozdělen do dvou provozních částí - obytné a pracovní. Boční vchod vedl do kuchyně a do kanceláře stavebníka, který se živil jako úspěšný právník. Soukromí hosté vstupovali reprezentačním vchodem do auly, na niž navazovala jídelna a obývací salon se zimní zahradou. Po jednoduchém dřevěném schodišti, zdobeném jen ladností svého zakřivení, stoupá cesta do intimních prostor s ložnicemi. Místnosti v posledním podlaží sloužily, v duchu osvětových myšlenek funkcionalismu, k hygieně těla i ducha. Bývala tu tělocvična se sprchou a obrovská terasa, již architekt v projektu označil za sluneční lázně. Z vnitřního vybavení vily se dochovaly četné vestavěné skříně, často dýhované exotickými dřevinami. Autorem stavby byl přední drážďanský architekt Hans Richter (1882–1971), který v saské metropoli prosazoval myšlenky internacionální slohu. Dával akcent na prosvětlené a provzdušněné prostory, estetického výrazu stavby dosahoval skladbou hmot, nikoli nefunkčními ozdobami. Byl první, kdo do DrážďaEltisova vilan a také na sever Čech přinesl ploché střechy. A zatímco české vnitrozemí přijímalo myšlenky funkcionalismu jako pokrokové, v pohraničí s německou většinou panoval klasičtější vkus. Městská rada Varnsdorfu dokonce odmítala Eltisovi povolit stavbu dle Richterova návrhu s odůvodněním, že bude v příkré disharmonii s přiléhajícími budovami. Vila přestala sloužit původnímu účelu začátkem čtyřicátých let. Martin Eltis byl židovského vyznání, podle všeho mu nacisté dům zkonfiskovali. Novým správce se stala organizace Nacionalsozialistische Volkswohlfahrt (NSV), která zřídila v objektu mateřskou školu. První necitlivé stavební zásahy se odehrály už za války, v projektu přestavby se počítalo i se zastřešením a přetvořením slunečních lázní na další ložnici. Záměr zkrachoval na válečném nedostatku materiálu. Oprášen byl ale v roce 1962 při úpravách objektu pro účely dětského domova. Vila tak ztratila část ze své vzdušnosti a promyšlené kompozice. Od roku 1967 slouží dům jako mateřská škola. Vyjma zazdění prosklené stěny mezi zimní a venkovní zahradou a osazení nestylových vstupních dveří z plastu zatím neutrpěla výjimečná stavba další výraznější újmy.

 

 

Heldova vila

Umístění vily:   T.G. Masaryka 2331, Varnsdorf

Stavebník vily: Rudolf a Elfriede Heldovi

Architekt vily:   Otto Fleischer

Výstavba vily:  1933

 

Dvoupodlažní dům stojí uprostřed vilové čtvrti, ale zdroj bohatství stavebníkovy rodiny – slévárna vodovodních armatur –, stál nedaleko od zahrady. Na tovární komín bylo vidět z okna. Základ objektu tvoří kvádr výrazně rozšířený v přízemí do zahrady o hmotu nárožní terasy. Moderní formy domu překvapivě završuje konzervativní valbová střecha usazená se značným přesahem. Tento rozpor dává stavbě zajímavý akcent v nároží, kde nad terasou „visí“ masivní střecha bez podpory. Hlavní vchod zušlechťuje obklad z kamenných desek, vstupní dveře vynikají excentricky osazenou prosklenou výplní. Z malé předsíně se vstupuje přímo do schodišťové haly. Zábradlí schodiště je pojaté jako výtvarný doplněk prostoru. Přízemí disponuje pánským salonem, obývákem, dětským pokojem, zimní zahradou a kuchyní. Patro skrývá ložnice, půda a sklep technické prostory a pokoje pro služebnictvo. Vila si uchovala řadu ukázek původního vybavení interiérů. Vestavěnými skříněmi bývaly osazeny všechny pokoje. Šatníky vynikají praktickým členěním prostoru zásuvkami a poličkami. Zaujme také odvětrávání toalety prostřednictvím skleněné žaluzie osazené přímo v okenní výplni. Unikátní památku na výtvarný projev architektka představuje ozdobná mříž z kamen v dětském pokoji. Nese hravé reliéfy pštrosa a slona z mosazného plechu. Architekt Otto Fleischer (1895–?) vyznával hodnoty funkcionalismu. Architektura pro něj byla „kreací čistoty a souboru technických, ekonomických a lidských nezbytností“. Mezi jeho četnými vilami v severních Čechách však najdeme nejen čistě funkcionalistické stavby, ale i domy tradičních forem. Heldova vila je ukázkou průniku obou skupin. Může to být ovšem kompromis vynucený stavebníkem. Na sousední parcele totiž vyroHeldova vilastla krátce před tím funkcionalistická vila advokáta Eltise. Stavbu se snažilo vedení města všemožně zakázat, protože obecnému vkusu odporovala její plochá střecha. Možná chtěli Heldovi podobným problémům předejít. Továrníkova rodina musela opustit vilu v roce 1945 v rámci odsunu německého obyvatelstva. V dobách socialismu objekt sloužil k různým účelům, naposledy jako jesle. Roku 1998 jej koupil soukromý majitel a citlivě zrekonstruoval. Vile se vrátila vnější podoba blízká původnímu návrhu. Výjimku tvoří zazděná terasa v přízemí, která dříve prolamovala boční průčelí a spolu s mohutnou nárožní terasou provzdušňovala hmotu domu.

Zdroj:

PAVLÍČEK, Tomáš. Slavné vily Ústeckého kraje. 1. vyd. v jazyce českém. Praha: Foibos, 2007. Slavné vily. ISBN 978-80-87073-04-9.

 

 

 

Křížová cesta

Nepříliš známá křížová cesta vyrostla na nevelkém pozemkKřížová cesta - Varnsdorfu vedle novogotického kostela sv. Karla Boromejského (1903-1911) ve Varnsdorfu. Tzv. "kostel bez věže" najdeme v jižní části města. V letech 1911-1912 bylo Franzem Egerem zhotoveno 10 sloupků zastavení z umělého kamene, další čtyři zastavení v sobě ukrývá umělý kamenný pahorek. Novogotická křížová cesta byla posvěcena 2. 3. 1912 představeným kapucínského kláštera v Rumburku P. Thaddäusem Walterem. Kapucínští kněží vysvětili v 19. a 20. století i mnohé další křížové cesty na Šluknovsku. Pozoruhodné je spojení XI. až XIV. zastavení, která jsou ztvárněna jako umělý pahorek s Kalvárií, dvěma výjevy křížové cesty na bocích a výklenkem Božího hrobu na zadní straně pahorku. O obnově jedné z nejmladších křížových cest Šluknovska uvažuje Římskokatolická farnost - děkanství Varnsdorf.

 

 Použitá literatura:

Knihy: Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk: Křížové cesty Šluknovska.

Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk: Poutní místa Šluknovska.

Web: 

Křížové cesty. Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. [online]. 18.2.2016 [cit. 2016-02-18].

Dostupné z: http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/strucna-hitorie.php

 

 

Portál cestovního ruchu.  Baner www.oponice-tolstejn.eu
pict
Vyhledávání
pict
Napište nám
Váš email
pictopište prosím znaky do pole
pict
Doporučte nás
Váš email
Adresát

Spodní loga

Tolštejnské panství, webmaster: info@tolstejnskepanstvi.cz

©2012 | Designed by Karel Hybš | Powered on bubilegCMS v4.00L | Licence | Best in Mozilla Firefox Google Chrome