Přehledná interaktivní mapa.

Kalendář
leden 2020
TPoÚtStČtSoNe
01
1
2
3
4
5
02
6
7
8
9
10
11
12
03
13
14
15
16
17
18
19
04
20
21
22
23
24
25
26
05
27
28
29
30
31
Počasí

Začínáme

1. července 2017

pict

Video o Tolštejnském panství

 

 

Pomozte vydat publikaci

12.3.14 13:15 | admin | 976x

 

Občanské sdružení pro záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský mlýn Růžová 230, 407 14 Arnoltice IČ: 22685219

Občanské sdružení pro záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský mlýn Kontakty: www.dolsky-mlyn.cz Marek Rozkoš, mobil: 777 222 481, e-mail: marek.rozkos@dolsky-mlyn.cz Natalie Belisová, mobil: 737 276 859, e-mail: n.belisova@npcs.cz

Tulákům Jetřichovicka , autorky Natalie Belisové, publikace, kterou můžete pomoci vydat také Vy…

Iniciativu k vydání knihy zaštiťuje Občanské sdružení pro záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský mlýn.

24. února 2014

Děčín, České Švýcarsko

Publikace „Tulákům Jetřichovicka“ vznikala sběrem podkladů a pátráním v archivech více jak pět let. Další čtyři roky čeká kniha na své vydání. Autorce se podařilo v publikaci seskupit množství dat a informací z historie prostoru bývalých Sudet, vsí na rozhraní Českého Švýcarska a Lužických hor. Některá fakta nebyla doposud zveřejněna. Kniha je zcela bezpochyby ohromným přínosem nejen trvale žijícímu obyvatelstvu, ale stane se i nepostradatelným odkazem pro budoucí generace a pro ty, kteří marně tápou a čekají na odpovědi dosud nezodpovězených otázek, hledají zde své kořeny a historické souvislosti, a pro všechny další, kteří si tento kraj zamilovali.

Jedná se o publikaci s historickými fakty, je však, tak jak je u autorky zvykem, napsána s neuvěřitelnou lehkostí. Historie se v jejím podání prolíná s životem lidí z masa a kostí, kteří v prostoru Jetřichovicka žili před námi a tvořili svými životy historii těchto míst. Autorka je mistrem slova, které používá s obdivuhodným způsobem a stylem. Už během prvních stránek upoutá čtenáře natolik, že nebude chtít knihu odložit. Na téměř sedmi stech stran autorka umožní čtenáři vydat se na osm výprav za minulostí Jetřichovicka a přilehlých částí Českého Švýcarska. Strhující vyprávění provede čtenáře známými i již dávno zapomenutými místy. Dozví se o historii a vzniku drobných sakrálních památek, zastaví se u křížů, které doposud míjel bez povšimnutí. Dostane informace o pomníčcích a neobvyklých úmrtích. Prožije lidské tragédie, bude se toulat lesy, navštíví jezy, zdrže a hráze, stezky, dřevařské boudy a panské domy, stane se svědkem zrození osad a zániků stavení. Publikace přiblíží čtenářům historii zaniklé osady Zadní Jetřichovice a Doubice. Poutavě jim poví o lesních řemeslnících - uhlířích, smolařích, dehtářích, o pytlácích, myslivcích, o lesních požárech a hlídačích, o lovu šelem, oborách, plavení dříví, počátcích lesního hospodářství, loveckých chatách a zámečcích, panských domech, starých hranicích a hraničních sporech i o zpřístupňování krajiny v počátcích turistiky.

Kniha je doprovázena velkým množstvím barevných i černobílých fotografií, z větší části zcela unikátních a dosud nikdy nepublikovaných. Text knihy překračuje prostor Jetřichovicka a okolních obcí, se kterými bylo obyvatelstvo úzce propojeno a mnohdy i příbuzensky svázáno. Stane se vyhledávaným zdrojem informací, které by měly být uchovány a neměly nikdy zaniknout, a také jakousi „biblí“ pro každého, kdo chce poznat bohatý život a dějiny Německo – českého pohraničí.

Autorka N. Belisová se třicet let se věnuje shromažďování informací a péči o drobné památky regionu. Je patriotem v pravém významu tohoto slova. Informace excerpované v archivech se snaží věrně převyprávět během přednášek, ale především ve svých knihách, protože věří tomu, že pokud člověk zná historii svého domova a památek kolem sebe, cítí se být zodpovědný za jejich stav a snaží se o jejich zachování. Řadu let doslovně bojuje za záchranu Dolského mlýna u Kamenické Stráně. Je patronkou zaniklé osady Zadní Jetřichovice (odkrývání a konzervace areálu), zakladatelkou a členem představenstva Občanského sdružení na záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský mlýn.

Málokdo ví, že celý finanční výtěžek z nenávratně rozebrané publikace Osud má jméno Dolský mlýn (Děčín, 2012) věnovala na účet Občanského sdružení na záchranu a konzervací kulturní památky Dolský mlýn.

"Rozpočet publikace „Tulákům Jetřichovicka“ mnohonásobně překračuje možnosti občanského sdružení, vydavatele, který se snaží autorce pomoci zajistit potřebné finanční prostředky na vydání publikace. Přestože jsou podávány žádosti o dotaci v rámci vyhlášených dotačních výzev, moc dobře si uvědomujeme, že nemůžeme pouze čekat s nataženou rukou. Z toho důvodu přicházíme s nabídkou a možností „koupit si publikaci předem“. Co to znamená? Zájemce má možnost získat knihu se slevou, pokud úhradu provede dopředu, ještě před vydáním knihy. Platbu částky 559,-- Kč proveďte předem na samostatný účet 2600543331 / 2010 či v hotovosti, a to oproti zálohové faktuře. Peníze takto získané umožní občanskému sdružení začít s tiskem knihy. Protože stanovená cena publikace bude po jejím vydání činit 750,-- Kč, získá zájemce při platbě předem publikaci po jejím vydání se slevou 191,-- Kč“ dodává a zároveň žádá všechny zájemce o nevšední způsob podpory a pomoci předsedkyně Občanského sdružení pod Studencem Jitka Tůmová.

Portál cestovního ruchu.  Baner www.oponice-tolstejn.eu
pict
Vyhledávání
pict
Napište nám
Váš email
pictopište prosím znaky do pole
pict
Doporučte nás
Váš email
Adresát

Spodní loga

Tolštejnské panství, webmaster: info@tolstejnskepanstvi.cz

©2012 | Designed by Karel Hybš | Powered on bubilegCMS v4.00L | Licence | Best in Mozilla Firefox Google Chrome