Přehledná interaktivní mapa.

Kalendář
květen 2020
TPoÚtStČtSoNe
18
1
2
3
19
4
5
6
7
8
9
10
20
11
12
13
14
15
16
17
21
18
19
20
21
22
23
24
22
25
26
27
28
29
30
31
Počasí

Začínáme

1. července 2017

pict

Video o Tolštejnském panství

 

 

jste zde: czeVýletyNěmecko

Německo

24.6.14 9:33 | admin | 1622x

Na německé straně najdeme dvě skalní města, jež se téměř dotýkají hranice. Jedno doslova obkružuje vlastní Oybin, druhé najdeme poblíže nedalekého městečka Kurort Jonsdorf. Další zastávkou může být městečko Bad Schandau, které leží jen několik kilometrů od Hřenska.

Přidáme-li nádhernou kulisu Lužických hor a otevřený Schengenský prostor, nabízí se nám bezpočet možností přeshraničních túr nebo cyklistických okruhů.

Centrem pohraničí je samozřejmě historická Žitava s nedalekým Olbersdorfer See.

 

Žitava

V historickém centru tohoto krásného města najdeme novorenesanční radnici, která byla postavena podle plánů K.F. Schinkela. Dalším zajímavým objektem je Žitavská solnice (zvaná též "konírna"), která vznikla již r. 1511 a sloužila mimo jiné jako zbrojnice, sýpka či stáje pro koně. Od 19. stol. je budova využívána jako správní budova, depozitář muzea, divadlo a městský archiv. Je zde umístěna i veřejná knihovna. Prohlédnout si můžete dřívější součást městského opevnění Fleischerbastei a nechybí zde ani důležité kostely jako Kostel sv. Jana Křtitele, Klosterkirche, Weberkirche či Frauenkirche.

Lákavá je také budova Johanneum, jejíž věž připomíná svým stylem budyšínskou městskou bránu, dnes je zde umístěno gymnázium. Pokud se chcete podívat do pohraničního divadla, určitě stojí za zmínku divadlo Gerharta Hauptmanna.

Ke zvláštnostem města patří květinové hodiny, které byli vytvořeni v roce 1907 ze starých věžních hodin. Podle ročního období se osazují novými květinami třikrát do roka. O kousíček dál naleznete pravidelně hrající zvonkohru z míšeňského porcelánu.

 

Kurort Oybin

Do lázeňského a výletního městečka na jihovýchodě Saska se dostanete z Varnsdorfu, po cestě německým městem Grossschonau. Městečku dominuje mohutná pískovcová stolová hora s ruinami stejnojmenného hradu a kláštera. 

Otevírací doby hradu:

Duben - říjen: 9-18 hodin
Listopad - březen: 10-16 hodin

Vstupné:
Dospělí: 4 €, děti 2 €, rodinné vstupné: 10 €

Oficiální stránky hradu Oybin: http://www.burgundkloster-oybin.de

 

Okolí hradu přímo vybízí k pěším výletům do labyrintů pískovcových skal nebo k cyklistickému okruhu po česko-saském pohraničí.

Pokud máte dostatek času, rozhodně doporučujeme kombinaci prohlídky hradu a procházky po okolních skalách. Přímo od nádraží se můžeme vydat po červené na vyhlídkový vrchol Töpfer

Z Oybinu se můžete vydat za západ po červené značce také do městečka Kurort Jonsdorf.

 

Kurort Jonsdorf

Jonsdorf jsou státem uznané vzdušné lázně. Jejich rozvoj začal v 19. století. 

Zajímavostí zde je Motýlí dům (Schmetterlingshaus Johnsdorf), který má 2 části, v kupolovité hale létají stovky motýlů, o zbytky se starají volně pobíhající křepelky. V hlavní, jednopatrové vstupní budově je mimo recepce s česko-německým personálem a hracího dětského koutku řada panelů s informacemi, mořské akvárium, zasklené boxy s mnoha želvami, ještěry a opičkami. Venku je parčík s řadou jezírek a fontán.

 

Otevírací doba: celoročně, denně od 10:00 do 18:00

Adresa: Zittauer Straße 2402796 Jonsdorf Luftkurort

Telefon: 035844 76420

E-Mail: mail@schmetterlingshaus.info

Vstupné:

Dospělí 5,00 Euro  
Děti * 3,50 Euro *od 3 do 16 let
Studenti, ZTP ** 3,50 Euro ** po predlozeni prukazu
Rodinný lístek  *** 16,00 Euro *** 2 dospeli a 2 deti mezi 3 a 16 roky, kazde dalsi dite 3,10 Euro, Skupinový lístek 

 

K Jonsdorfu přilehléhá skalní město a rezervace Jonsdorfer Felsenstadt. Kromě několika pěkných vyhlídek do Podluží a na vrchol Luže tu najdeme také miniaturní podobu našich varhan u Kamenického Šenova.

Přechod můžeme zakončit návštěvou Krkavčího kamene, zajímavého skalního útvaru ležícího téměř přesně na hranici, a odtud sestoupit do Dolní Světlé. Pěší alternativou může být výstup na vrchol Hvozd (Hochwald) s rozhlednou a chatou na německé straně.

 

Naučná stezka Mühlsteinbrüche

Lomy Mlýnských kamennů v Jonsdorfu, výlet pro rodiny.

http://www.turistika-podralsko.cz/files/trasy/luz_zit_hory_cz/muehlsteinbrueche_cz.pdf

 

Park Miniatur obec Wehlen

Miniaturní krajina Českosaského Švýcarska je vyrobena z originalniho labského pískovce. Najdete zde funkční historické modely lodí, vlaky či poštovní kočáry a další. Všechny tyto miniatury naleznete v originálu podél Malířské stezky.

Navštívit ho můžete od 1. dubna do konce října, denně od 10:00 do 18:00. Mimo sezónu je otevřen pouze od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00. 

 

 

 

Bastei

Celé saské Švýcarsko je zaplněno skalními útvary s překrásnými vyhlídkami. Mezi ty skutečně „nej“ se řadí vyhlídková plošina Bastei. Na Bastei se vypravte cca 15 km od hraničního přechodu Hřensko – Schmilka, skalní most objevíte nedaleko lázeňského městečka Rathen. České a Saské Švýcarsko jsou typické svými pozůstatky skalních hradů. Na území Bastei naleznete hrad Neurathen. Z Bastei se podíváte do údolí řeky Labe, na kamenný most Basteibrücke, hrad Neurathen a celé skalní město. 

 

Pevnost Königstein

Tuto pevnost najdete nedaleko Bastei. Celá stavba je dost rozsáhlá, takže počítejte s dostatečnou časovou rezervou. Z pevnosti spatříte údolí řeky Labe, Saské Švýcarsko a východní výběžky oblasti Krušné hory. Pro milovníky výhledů doporučujeme trasu okolo hradeb z pískovcového kamene. Má cca 2 km a procházka je skutečným zážitkem. Najdete zde hradní kapli, hladomorny, první posádkový kostel v Sasku a podíváte se na nejhlubší studnu v Sasku.

 

Pískovcový blok Schrammsteine

Skalní hradba umístěná na pravém břehu labe u obce Ostra má monumentální vzhled. Rozkládá se na na východní stranu od městečka Bad Schandau a řadí se společně s vyhlídkou Bastei k jedněm z nejpěknějších vyhlídek v německé části regionu Labské pískovce. Skalní pískovcový masiv získal pojmenování podle svého vzhledu, vzniklého zvětráním a členěním

 

Muzeum damaškové a smyčkové tkaniny

V údolí říčky Mandavy, ihned vedle Varnsdorfu v německé vesnici Großschönau naleznete obytný a výrobní komplex textilního továrníka. Nachází se mezi idylickými dobovými hrázděnými domky, kudy je příjemné se projet na kole.

V dobách největší slávy zde bylo 1000 tkalcovských stavů, kdy první ruční stav byl uveden do provozu již v roce 1856. Muzeum dnes poukazuje na technické rarity.

Navštívit ho můžete od května do října: ut - ne 10:00 - 12:00/14:00 - 17:00; nebo od listopadu do dubna: ut - pá 10:00 - 12:00/13:00 - 16:00

 

Bad Schandau

Pokud si na Vaší cestě za kulturou chcete prohlédnout jedno z nejstarších německých lázeňských letovisek. Můžete si vychutnat labskou promenádu, či výhled na město pomocí výtahu, kterému se říká žandavská Eiffelovka. Pokud se chcete dozvědět něco více o této lokalitě, je vhodnou volnou tzv. NationalparkZentum.

Pohlednou ukázkou hrázděných domů je část města Postelwitz.

Pro turisty je dobrou zprávou, že Bad Schandau je výchozím místem do parku Saského Švýcarska, a proto zde najdete mnoho možností na výlety do okolí. 

 

Kurort Rathen

Kousek před skalním masivem Bastei, na břehu Labe leží lázeňské městečko Rathen. Díky své klidné poloze, je jedním z nejnavštěvovanějších míst Labských pískovců, leží v dostupné lokalitě, ale zároveň nabízí opravdový klid mezi divokým údolím a skalními masivy. 
Na lázeňském námestí v Oberrathenu vás určitě přitáhne světelná fontána u kašny, kde je denně od 21:00 osvětlen vodotrysk, který provází i příjemná hudba - tento zážitek trvá pouze jednu hodinu.

Další zajímavou podívanou v Rathen je pro milovníky železnice a nejen pro ně. Lze zde shlédnout výstavu zaměřenou na historii železnice a železniční dopravy trefně nazvanou železniční světy. Pod širým nebem Vás seznámí s modelovými železnicemi nové i staré doby. Vstupné 4,50 Eur dospělí, 3, 0 Eur děti, 12 Eur rodinná vstupenka.  

Otevírací doba duben – říjen 10 – 18 hod.

 

 

SaurierPark Kleinwelka

Park praještěrů se nachází východně od Drážďan před branami města Budyšín, jen několik minut od dálničního výjezdu Salzenforst. Použití parkoviště před vstupem je bezplatné.

Park je otevřen od 1.dubna do 31. října denně od 9 do 18 hodin, v červenci a srpnu do 19 hodin.

VSTUPNÉ dospělý 12 €
děti do 3 let zdarma, do 14 let 7 € 
rodinná vstupenka (2 dosp. + 3 děti do 14 let) 32 € 
vstupenka na celou sezónu - dospělý 36 €, dítě 21 €


Telefon: +49 (35935) 3036
Email: info@saurierpark.de

Web: http://www.saurierpark.de/default.asp?mid=0&iid=126

 

Soutěsky na Křinici - Ober Schleuse, Saské Švýcarsko

Romantické soutěskovité údolí řeky Křinice, pramení na české straně u obce Studánka v blízkosti Krásné Lípy. Pak se klikatí a stoupá na území Německa, kde ústí do Labe u Bad Schandau.  

Říčka Křinice tvoří mezi oběma státy přírodní hranici, která je neměnná již od roku 1451. Soutěska Křinice (Kirnitzsch) měla původně čistě praktické využití, zadržovala se tu voda pro plavení dříví v 17. století a byly zde četné mlýny, které jsou zde dodnes zachovány, nejznámější je Neumannův mlýn na německé straně, ve kterém je dnes muzeum. Mlýny stály i na české straně Křinice, ale bohužel se nezachovaly. Až později s rozvojem turistiky v 19. století, byla divoká soutěska Křinice upravena pro nezapomenutelné vyhlídkové turistické plavby na pramicích. K mlýnům přibyly výletní hostince a tramvaj vedoucí částí údolí Křinice,  přes romantické úseky s mosty a tunely. 

Celé údolí je dlouhé 25 km, pramice se však provozují jen v části říčky Křinice. Pramice na Křinici patří k hlavním výletům v Saském Švýcarsku. 

Z Bad Schandau vede údolím Křinice Vorařská naučná stezka dlouhá 9 km, která kopíruje cestu křinické tramvaje a míří k Lichtenhainskému vodopádu. Jízda člunem trvá dvacet minut. Po dobu jízdy Vás bude převozník informovat o všem, co uvidíte okolo sebe, včetně vzácné fauny a flóry i pohádkových skalních útvarů – Krokodýla, Spící ovce nebo Žáby.  Při plavbě spatříte ještě jednu atraktivitu – malý ostrůvek na Křinici ve tvaru srdce. Vrcholem jízdy je doplutí k vodopádu.

Přístup k převozu na pramicích je z obce Hinterhermsdorf, kde je také turistické infocentrum, cesta je dlouhá 3 kilometry. Další přístup je z české strany z obce Brtníky ve vzdálenosti 8 kilometrů.

Vstupné: dospělí 3 Eura, děti 1 Euro

Provozní doba: od Velikonoc do října, Po - pá 9 až 16 h, so + ne 9 až 17 h.

Web:www.hihedo.de,  www.hinterhermsdorf.de

Portál cestovního ruchu.  Baner www.oponice-tolstejn.eu
pict
Napište nám
Váš email
pictopište prosím znaky do pole
pict
Doporučte nás
Váš email
Adresát

Spodní loga

Tolštejnské panství, webmaster: info@tolstejnskepanstvi.cz

©2012 | Designed by Karel Hybš | Powered on bubilegCMS v4.00L | Licence | Best in Mozilla Firefox Google Chrome