Přehledná interaktivní mapa.

Kalendář
duben 2020
TPoÚtStČtSoNe
14
1
2
3
4
5
15
6
7
8
9
10
11
12
16
13
14
15
16
17
18
19
17
20
21
22
23
24
25
26
18
27
28
29
30
Počasí

Začínáme

1. července 2017

pict

Video o Tolštejnském panství

 

 

jste zde: czeVýletyKyjovské údolí

Kyjovské údolí

17.6.14 10:41 | admin | 1599x

Pokud chcete prožít romantickou procházku přírodou s roklemi, skalními stěnami, věžemi a různými útvary z pískovce, je Kyjovské údolí to pravé pro Vás. Toto skalními stěnami olemované kaňonovité údolí je jedním z nejnavštěvovanějších koutů NP české Švýcarsko. Rozprostírá se od obce Kyjov (nedaleko krásné lípy) až k Zadním Doubicím. Údolí tvoří říčka Křinice. Dříve tímto údolím tvořené říčkou Kamenicí vedla „Hradní cesta“, která spojovala tři skalní hrádky Vlčí, Brtnický a Kyjovský. Nyní zde naleznete jejich zbytky. Po cestě si také nemůžete nevšimnout vyhlídky Medvědice a Klenotnice. Naopak v zimě zde najdete velké množství ledových útvarů a ledopádů.

Poblíž Křinice také narazíte na zřícený skalní blok zvaný Černá brána, který utvořil jednoduchou bránu kterou protéká Červený potůček. V tomto úseku vymodelovala Křinice nejkrásnější oblast pískovců.

Jeskyně víl

Je volně přístupný skalní převis s prostory v podzemí. Přes zimu zde vzniká hojná ledová výzdoba s rampouchy, záclonami a dalšími útvary z ledu. 


Vinný sklep

Jeskyně se dvěma prostory vzniklá ze spadaných balvanů, která je také oblíbeným místem horolezců. V zimě jsou zde k vidění lahvovité ledové krápníky a jedna z pověstí praví, že tudy vede tajná chodba na Kyjovský hrad.

 

Kyjovský hrádek

Na hrad se dostanete po žlutě značené stezce vedoucí z Kyjova podél říčky Křínice. Výstup na hrádek je velmi prudký.

Na tomto místě dnes najdete již pouze zříceniny hrádku, což je ale i tak zajímavým zážitkem. Cesta vede úzkými průtahy ve skalách po strmých schodech,  jako i výhled z vrcholů skal na hluboké lesy. 

 

Brtnické ledopády

Tyto úžasné ledopády se nachází na zelené turistické značce směrem z Brtníků. Tato zelená značka vás dovede až k bývalému zámečku Šternberk, od kterého dojdete k nedaleké Soví vyhlídce. Dále pokračujte cestou, která vás dovede k prvním mimořádně krásným ledopádům zvaným Opona. Po cestě minete i Velký pruský tábor (velký skalní převis) a Brtnický hrádek.Při návratu můžete vidět ještě další krásné ledopády jako je Betlém, Varhany a Velký sloup.

Po zelené turistické značce směrem z Brtníků do Doubic se nachází bývalá jeskyně zvaná Velký pruský tábor, která ve válečných dobách sloužila jako úkryt lidí. Dnes z jeskyně zbyl jen velký pískovcový převis a nedaleko je k vidění již zmíněný Brtnický hrádek.

 

Křížová cesta v Brtníku

Křížovou cestu v Brtníkách najdeme na západnímKřížová cesta Brtníky svahu Křížového vrchu, nad silnicí do Rumburku. Na původně Mlýnské vrchu byla nejprve roku 1768 místním Bratrstvem Nejsvětější Trojice postavena barokní kaple Nejsvětější Trojice. Křížová cesta, která vyrostla na úpatí vrchu, vznikla jako v pořadí čtvrtá křížová cesta ve Šluknovském výběžku. Přístupovou cestu k vrcholu lemuje 13 výklenkových kaplí vybudovaných v letech 1801-1804. Součástí areálu je kaple Božího hrobu a Getsemanská zahrada se sochami spících apoštolů. Za zmínku stojí, jakým způsobem se křížová cesta při pobožnosti procházela. Výklenkové kaple byly postaveny ve dvou řadách naproti sobě, liché vlevo, sudé vpravo. Po křížové cestě se stoupalo po klikaté trase od jednoho zastavení k druhému až na vrcholek kopce ke kapli Božího hrobu. Zdevastovaná křížová cesta v Brtníkách prošla spolu s kaplemi v letech 1998-1999 opravou, kterou iniciovali a zahájili zdejší obyvatelé, a přispěla na ni Obec Staré Křečany.

 

 

 

Křížová cesta Staré Křečany

Křížová cesta ve Starých Křečanech byla zřízena Staré Křečany - Křížová cestav centru obce podél kamenné zdi, která obklopuje barokní kostel sv. Jana Nepomuckého a bývalý hřbitov. 14 zastavení křížové cesty bylo zakoupeno v letech 1825-1833. O šedesát let později byla klasicistní výklenková zastavení obnovena. Zajímavé jsou osudy reliéfů z křížové cesty. V průběhu let se zde vystřídaly kamenné, dřevěné i malby na plechu. Původní kamenné reliéfy, jejichž autorem možná byl sochař Josef Salm z Nových Křečan, nahradil v letech 1890-1893 starokřečanský farář P. Franz Langhans za obrazy malované na plechu. Řešení se neosvědčilo a poškozené malby dal roku 1922 páter Franz Christoph Frost vyměnit za dřevěné reliéfy neznámého řezbářského mistra z Fulneku. Naposledy Římskokatolická farnost Staré Křečany křížovou cestu opravila v letech 2004-2005. Povalené sloupky zastavení byly vztyčeny, očištěny a do výklenků zastavení byly umístěny kopie obrazů s výjevy křížové cesty. Obnovy se dočkala i ohradní zeď.

 

 

Portál cestovního ruchu.  Baner www.oponice-tolstejn.eu
pict
Vyhledávání
pict
Napište nám
Váš email
pictopište prosím znaky do pole
pict
Doporučte nás
Váš email
Adresát

Spodní loga

Tolštejnské panství, webmaster: info@tolstejnskepanstvi.cz

©2012 | Designed by Karel Hybš | Powered on bubilegCMS v4.00L | Licence | Best in Mozilla Firefox Google Chrome