Přehledná interaktivní mapa.

Kalendář
červen 2020
TPoÚtStČtSoNe
23
1
2
3
4
5
6
7
24
8
9
10
11
12
13
14
25
15
16
17
18
19
20
21
26
22
23
24
25
26
27
28
27
29
30
Počasí

Začínáme

1. července 2017

pict

Video o Tolštejnském panství

 

 

jste zde: czeVýletyKrásná Lípa

Krásná Lípa

17.6.14 13:11 | admin | 1437x

Krásná Lípa je malebné městečko, v němž má sídlo Správa Národního parku České ŠvýcarskoTuristicky atraktivní části Kyjov, Sněžná a Vlčí Hora leží při vstupu do Národního parku České Švýcarsko. 

Přímo z krásnolipského náměstí, vstupujete po kdysi slavných turistických stezkách mezi chalupy na Kamennou Horku nebo Sněžnou a dále do tichých bukových lesů. Odtud po zlomové linii lužického přesmyku sestoupíte do roklí Českého Švýcarska, do nekonečného světa skal, táhnoucích se až k Labi.

Zajímavý je také Městský park založen v 19 století. Obklopoval unikátní hrobku rodiny průmyslníka Karla Dittricha. Nyní parku dominuje bronzová socha lva trhajícího pruskou orlici, upomínající pruské války. Zde začíná tzv. Köglerova naučná stezka.

Pro celou tuto oblast je typická zástavba tradičních podstávkových domů s trojdílným půdorysem. Mouhou to mít buď roubené nebo hrázděné patro. Po silnici z Krásné Lípy do Kyjova jsou ke shlédnutí jedny z nejkrásnějších podstávkových domů Dlouhý Důl.

 

Dům Českého Švýcarska

Návštěvnické středisko regionu Českého Švýcarska nabízí turistům i místním občanům komplexní informační, turistické, vzdělávací, poradenské a produkčně publikační služby. 

Najdete zde interaktivní expozici Českého Švýcarska, která nadchne všechny, kteří touží objevovat tuto krajinu všemi svými smysly. Umožní Vám nahlédnout do nejskrytějších zákoutí místní přírody a dozvědět se něco o historii a kulturních hodnotách tohoto jedinečného území. Otevírací doba je stejná jako otevírací doma informačního centra.

Vstupné:

Dospělý  80,- Kč
Dítě 6 - 12 let (v doprovodu dosp. osoby) 40,- Kč
Studenti, důchodci, držitelé průkazu ZTP 40,- Kč
Rodinné vstupné  160,- Kč

 

Kostel sv. Máří Magdalény

Tento kostelík stojí na svahu nad náměstím na místě původního kostelíku z roku 1361. V sousedství kostela se nachází zbytky původního starého hřbitova s několika cennými náhrobky saského dvorního sochaře Franze Pettricha.  

 

Dům U Frinda, Křinické nám. 4

Nejstarší dochovaný dům v katastru města je 

učebnicovou ukázkou kombinace barokního vesnického roubeného domu s odstávkou s městským brázděným domem se dřevěným podloubím. Dům byl postaven v roce 1729 a více než 100 let sloužil jako zázemí místních felčarů a ranhojičů. 

 

Köglerova naučná stezka

Z městského parku odbočuje stezka dlouhá 20 km severozápadně směrem na Kamennou Horku a pak se stáčí znovu na jih k přírodní rezervaci Vápenka. Dále pokračuje na sever pod Kamenný vrch a do Vlčí Hory, kde vystupuje k rozhledně Vlčí horaPoté se stáčí jihovýchodním směrem přes ZahradySněžnou a hrádek Krásný Buk se vrací do Krásné Lípy.

 

Architektonicky unikátní stavby

V dnešní Pražské ulici v Krásné Lípě je novorenesanční vila Hille, která je obklopena parkem. Dále zde najdeme nejspíše největší funkcionalistickou vilu v Čechách zvanou Palmeho. Ta je umístěna nad údolím Křinice, směrem na Krásný Buk a dnes slouží jako ústav sociální péče.

 

Kamenná Horka

Součástí Krásné Lípy je vesnička umístěná jihozápadně nad městem. Je zde na každém kroku cítit atmosféra starých Sudet. Najdeme zde dobře udržované staré chaloupky a podstávkové domy na podhorských loukách. Z okrajů lesa se otevírají krásné výhledy na celé okolí.

 

Vlčí hora

Dominantní čedičový hrch tyčící se 4 km severozápadně od Krásné Lípy. Na jejím vrcholku
najdeme rozhlednu. Ze středu obce Vlčí hora se vydáme po červené turistické značce. Dvoukilometrová cesta je nenáročná až na závěrečné strmé stoupání. Rozhlednu můžete navštívit od dobna do října (každý den) od 10:00 do 17:30. Zbytek roku je otevřeno pouze o víkendu a ve svátky od 09:00 do 15:00. Vstupné vyjde dospělého člověka na 
20,- Kč, dítě od 6 do 15 let, vojáci, důchodci, studenti, členové KČT 10,- Kč.

Web                www.kctkrasnalipa.cz

Email               jandouda@seznam.cz

Mobil              721 516 312

Adresa            Vlčí hora u Krásné Lípy, 407 46 Vlčí Hora

GPS                50.939636    14.465325

 

Krásný Buk

Přes tuto část města podél hlavní Kyjovské ulice vede okružní Köglerova naučná stezka a zasahuje sem Ptačí oblast Labské pískovce.

Naším cílem je zřícenina hradu Krásný Buk, který stojí nad pravým břehem říčky Křinice. Hrad pochází ze 13. století. Na červené značce (u turistického rozcestníku) byl u příležitosti korunovace císaře Josefa II vysazen památný dub.

 

Kaple Panny Marie Karmelské

Malý kostelík postavený v 19. století umístěný na Vlčí Hoře je kuriózní objekt. I přes svou velikost měl uvnitř trojlodní kostel nad bočními loděmi dřevěné tribuny.  protože i přes svou velikost

 

Geologická mapa v Zahradách

V roce 1983 bylo dílo Rudolfa Köglera vyhlášeno technickou památkou. Jedná se o plastické ztvárnění okolní krajiny v zahradě domu čp. 30., která je přístupná od května do září vždy od neděle do čtvrtka.

 

Sněžná

Ve sněžné na návrší se nachází poutní místo s kostelem Panny Marie Sněžné.

 

Klenotnice

Skalní údolíčko v blízkosti Kyjovského hradu. Celé údolí je lemováno téměř 20 m vysokými stěnami spadajícími do Čerstvého dolu.

 

Křinický pivovar

Otevřením Křinického pivovaru se chce obnovit po mnoha desítkách let tradice vaření piva ve městě Krásná Lípa. Starý pivovar byl v 60. letech zbourán, a proto se správa Českého Švýcarska rozhodla přenést výrobu přímo do centra města na Křinické náměstí, do bývalého měšťanského domu, který historicky sloužil jako zájezdní hostinec. Jsou možné také prohlídky pivovaru se sládkem pro menší skupiny (4-12 osob) za 80 Kč za osobu bez degustace a 140 Kč za osobu s degustací.

Provozní doba:

Po - Čt: 11:00 - 22:00

Pá: 11:00 - 24:00

So: 11:00 - 24:00

Ne: 11:00 - 20:00

Email: piju@pivofalkenstejn.cz

Tel: +420 605 271 835

Web: http://www.pivofalkenstejn.cz/

Adresa: Křinické náměstí 7/12, 407 46 Krásná Lípa
GPS: 50° 54' 50.616" N14° 30' 27.8892" E
 

Nobilis Tilia

Česká společnost, která se od roku 1994 zabývá vývojem, výrobou a prodejem čistě přírodní léčebné i pěstící aromaterapeutické kosmetiky. Výrobky značky Nobilis Tilia jsou Certifikovanou přírodní a BIO kosmetikou a také držiteli označení Regionální výrobek. 

Adresa: Vlčí Hora 147, 40746 Krásná Lípa

GPS: 50° 55' 58.2528" N14° 27' 51.0768" E

 

Slavná vila v Krásné Lípě

Palmeho vila

Umístění vily:     Krásná Lípa čp. 40

Stavebník vily:   Josef Franz Palme

Architekt vily:     Hans Richter

Výstavba vily:     Datum není známý (odhaduje se na rok 1930)

 

Jde patrně o největší funkcionalistickou vilu v České republice. Pestrá prostorová skladba jednotlivých částí domu vyvedená v pěti výškových úrovních dává stavbě, i přes její monumentálnost, překvapivou vzdušnost. Pětipodlažní Palmeho vila skrývá desítky pokojů. Roztříštění hmoty objektu do čtyř hranolových bloků si vyžádalo stavbu hned několika schodišť. Často se v jednom podlaží nachází i několik úrovní podlah. Na rozdíl od vnější uspořádanosti stavby je vnitřní dispozice až chaotická. Hlavní vchod ústí do domu na úrovni suterénu. Do obytných prostor vede honosné mramorové schodiště. Centrální prostor tvoří obývací hala. Má obří rozměry. Plochou zabírá celý jeden blok domu. Výškou sahá přes dvě podlaží. Při boční stěně haly stojí dvouramenné dřevěné schodiště s nápaditým „mřížovým“ zábradlím. V patře nad halou se nachází pokoje s pásovými okny prořezávající dvě na sebe kolmé stěny. Unikátní součást areálu představují terasy. Obklopují vilu ze tří stran a ve třech výškových úrovních. Hlavní terasa navazuje naPalmeho vila vilu ve výškové úrovni centrální haly. Plochu rozdělují subtilní železobetonové rámy na terasu a atrium. Součástí terasy je i vyhlídka v podobě vysutého balkonu. Nejvyšší terasa leží nad atriem a plynule přechází do lesíka nad vilou. Textilní magnát Josef Franz Palme byl jedním z nejschopnějších podnikatelů na severu Čech. Proslul otevřeností k zavádění technických novinek do výroby. Bylo mu přes šedesát let, když mu zaimponoval funkcionalismus. Pro architekta Hanse Richtera (1882–1971) představoval ideálního klienta. Ve stavbě se vedle funkcionalismu odráží také vlivy expresionismu, symbolizované hlavovým převýšením a silně vysutou římsou. Vila se po dostavbě setkala s odsudkem většiny obyvatel Krásné Lípy. Přezdívali jí opičí pavilon. V současnosti dům užívá ústav pro mentálně postižené obyvatele hlavního města Prahy. Objekt se musel přizpůsobit specifickým potřebám. V mezích možností přistupuje ústav ke stavebním úpravám citlivě. Nejzásadnější zásahem byla dvoupatrová nástavba jednoho z bloků. Stavebník použil architektonické prostředky, které ladí s původní stavbou, nástavba přesto hmotu domu znatelně zatížila.

 

 

 

Zdroj:

 

PAVLÍČEK, Tomáš. Slavné vily Ústeckého kraje. 1. vyd. v jazyce českém. Praha: Foibos, 2007. Slavné vily. ISBN 978-80-87073-04-9.

 

 

Křížová cesta Krásní Lípa

 

Vznik křížové cesty v Krásné Lípě zahájila otázka: Proč nemůže být i v Krásné Lípě křížová cesta? Položila ji kuchařka Apolonia Křížová cesta - Krásná LípaSchleitnerová poté, co se zúčastnila svěcení křížové cesty ve Velkém Šenově. Na Kostelním vrchu, původně zvaném Wolfsgruben, byla vybudována v letech 1857-1859. 50 m západně od kostela sv. Máří Magdalény stávalo 13 sloupků zastavení, kaple Kalvárie a Božího hrobu. Díky dodatečně postaveným výklenkovým kaplím s obrazem Poslední večeře a Krista v Getsemanské zahradě měla charakter pašijové cesty. Křížová cesta byla demolována ve 2. polovině 20. století, kaple byly zbořeny, sloupky zastavení povaleny. Podobu původních obrazů neznáme. Není potvrzeno, že obrazy křížové cesty, nalezené roku 2011 v ŘKF Krásná Lípa, pocházejí skutečně z Krásné Lípy. Dochovala se skica akademického malíře Augusta Frinda z Krásné Lípy pro oltářní obraz "Kladení Krista do hrobu". Obraz věnovala do kaple Kalvárie Theresia Dittrich. S rodinou krásnolipkých mecenášů měla křížová cesta společného ještě něco. Vedlo na ni schodiště přímo od vily rodiny Dittrich.

 

Použitá literatura:

Knihy: Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk: Křížové cesty Šluknovska.

Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk: Poutní místa Šluknovska.

Web:

Křížové cesty. Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. [online]. 18.2.2016 [cit. 2016-02-18].

Dostupné z: http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/strucna-hitorie.php

 

 

Portál cestovního ruchu.  Baner www.oponice-tolstejn.eu
pict
Napište nám
Váš email
pictopište prosím znaky do pole
pict
Doporučte nás
Váš email
Adresát

Spodní loga

Tolštejnské panství, webmaster: info@tolstejnskepanstvi.cz

©2012 | Designed by Karel Hybš | Powered on bubilegCMS v4.00L | Licence | Best in Mozilla Firefox Google Chrome