Přehledná interaktivní mapa.

Kalendář
duben 2020
TPoÚtStČtSoNe
14
1
2
3
4
5
15
6
7
8
9
10
11
12
16
13
14
15
16
17
18
19
17
20
21
22
23
24
25
26
18
27
28
29
30
Počasí

Začínáme

1. července 2017

pict

Video o Tolštejnském panství

 

 

jste zde: czeVýletyJetřichovice

Jetřichovice

17.6.14 13:09 | admin | 1293x

Z Jetřichovic se můžeme vydat po červené turistické značce k Mariině skále, kde najdeme jedinečnou skalní vyhlídku s altánem. Z Mariiny skály vede nádherná skalní stezka k Tetřevně nebo nesprávně Balzerovu ležení, rozměrnému skalnímu převisu. 

Naše další kroky mohou vést na lesnatý hřeben a odbočkou na okraj Vilemíniny stěny, další nádhernou vyhlídku pohledem na okolí. Naše cesta pokračuje přes Rudolfův kámen, odkud je kruhový výhled do nejzazších míst Zadních skal v okolí Tokáně, k Tanečnici atd.

 

Pavlínino údolí

Kaňonovité údolí dlouhé asi 3,5 km, které vytvořila říčka Chřibská Kamenice v křídových pískovcích mezi Studeným, Rynarticemi a Jetřichovicemi. Pro svou přírodovědnou a estetickou hodnotu bylo Pavlínino údolí v roce 1993 prohlášeno přírodní rezervací. 

Na západním konci údolí u Jetřichovic stojí bývalý Grieselův mlýn. Dnes budova slouží jako škola v přírodě. K pohonu byla využívána voda, přiváděná náhonem zčásti vytesaným do skály. U mlýna je Grieselův rybník, kterému se dříve říkalo také Pavlínino jezero, a v údolí kousek za ním je nevelký skalní výklenek označovaný jako Rusalčina jeskyně. Nad údolím naproti Grieselovu mlýnu vyčnívá asi 80 m vysoký skalní ostroh, nazývaný dříve Grieselhorn.

 

Trpasličí skála

  Tato skála s vytesanými reliéfy trpaslíků a Sněhurky do pískovcové skály, se nachází vedle silnice z Jetřichovic do Rynartic a podle vytvořených postaviček nese název Trpasličí.

 

Skalní hrádek Falkenštejn

Tento hrad se nachází na bočním výběžku masivu Havraních kamenů nad severovýchodním okrajem Jetřichovic. Kolem vede značená žlutá turistická cesta. Bohužel se zde dochovalo jen několik neúplných tesaných místnůstek a na místo je 

 celkem špatný přístup.

 

Skalní hrádek Šaunštějn

Jeho zbytky se nachází stranou od Jetřichovic. Je to vrcholová plošina, která je spojena několika můstky a je z ní krásný výhled na Vysokou Lípu a Růžovský vrch.

Nejviditelnější pozůstatek hrádku je vyhloubená džbánovitá prostora sloužící původně jako cisterna nebo hladomorna.

 

 

 

Dolský mlýn

Mlýn je volně přístupný. Ze Srbské Kamenice se vydáte po modré turistické trase, z Kamenické stráně po zelené a z Jetřichovic po žluté turistické trase. Nachází se 1 km od Vysoké Lípy, 3 km západně od Jetřichovic, 1 km východně od Kamenické stráně. 

 

Mariánská kaple

Zhruba uprostřed mezi Studeným a Lipnicí, poblíž silnice nad zalesněnou skalnatou Hlubokou roklí, stojí pod korunami obrovských smrků mariánská lesní kaple v Hluboké rokli.

Portál cestovního ruchu.  Baner www.oponice-tolstejn.eu
pict
Vyhledávání
pict
Napište nám
Váš email
pictopište prosím znaky do pole
pict
Doporučte nás
Váš email
Adresát

Spodní loga

Tolštejnské panství, webmaster: info@tolstejnskepanstvi.cz

©2012 | Designed by Karel Hybš | Powered on bubilegCMS v4.00L | Licence | Best in Mozilla Firefox Google Chrome