Přehledná interaktivní mapa.

Kalendář
duben 2020
TPoÚtStČtSoNe
14
1
2
3
4
5
15
6
7
8
9
10
11
12
16
13
14
15
16
17
18
19
17
20
21
22
23
24
25
26
18
27
28
29
30
Počasí

Začínáme

1. července 2017

pict

Video o Tolštejnském panství

 

 

jste zde: czeVýletyCHKO Lužické hory

CHKO Lužické hory

24.6.14 13:07 | admin | 1349x

CHKO Lužické Hory leží na severu Čech, přibližně dvě třetiny pokrývají lesy a tak je ideální pro turistiku a naučné stezky. Nejvyšším vrcholem Lužických hor je Luž (793 m n. m). Charakteristickým reliéfem jsou převážně znělcové a čedičové kupy, které vznikly vulkanickou činností.

Stezky Vám ukáží a naučí Vás něco o fauně a flóře Lužických hor a budou pro Vás příjemným poznáním a relaxem v přírodě.

Mezi naučné stezky patří Köglerova naučná stezka, již popsána v samostatné sekci Krásná Lípa. Další již zmíněnou je stezka okolím Studence, kterou najdete blíže popsanou v sekci Česká Kamenice a Hornická naučná stezka údolí Milířky detailně popsána v sekci Dolní Podluží.

Možnost nejhezčí rozhledu v Čechách je schovaný v Lužických horách. Vrcholek Klíč se vypíná do výšky 250 m nad terén a ze všech stran je nepřehlédnutelný. Efektní podívanou vytváří mohutná skalní stěna na jihozápadním úbočí.

Jedním z nejvýznamnějších kopců v Lužických horách a druhým nejvyšším vrcholem Žitavských hor je Hvozd. Je to výrazný znělcový hřbet se dvěma vrcholy leží na česko-německé hranici. Rozhledna na Hvozdu se stala téměř dvojčetem rozhledny na Jedlové: obě věže jsou si podobné tvarem, výškou a použitým materiálem.

 

 

Brazilka

Tato naučná stezka se nachází severně od obce Dolní Světlá u turistického hraničního přechodu Dolní Světlá - Waltersdorf. Nástupní bod je 1 km vzdálený od hlavního parkoviště v Dolní Světlé. Stezka je dlouhá pouze necelý kilometr a vede po obvodu PP Brazilka. Na stezce se seznámíte s obnovou mokřadní louky.

 

Jánské kameny

Nachází se u obce Krompach, při státní hranici se SRN. Je nenáročná a dlouhá 1 km. Trasa vede okolo třech skal, které jsou součástí asi 700 m dlouhé čedičové žíly. Jánské kameny bývají také zvány druhou Čertovou zdí.

 

Sokol

Tuto naučnou stezku najdeme  ve východní části CHKO, západně od Petrovic. Je dlouhá skoro 2 km, vede po lesních cestách a seznamuje návštěvníky s lesnictvím Lužických hor.

 

Jelenní kameny

Jako Jelení kameny se většinou označují dvě nápadná čedičová skaliska, vystupující z pískovcového hřbetu, táhnoucího se mezi nádražím Jedlová a Stožeckým sedlem. Na východním okraji hřbetu, asi 1  km severně od Nové Huti je pravidelná čedičová kupa Stožec. Z návrší na západním okraji hřbetu vyčnívá divoce rozeklané skalisko Konopáč (676 m), označované někdy také jako Jelení skála

U rozcestí na jihozápadním svahu Konopáče stály tři zajímavé kamenné sloupy. Přímo na rozcestí byl Třípanský sloup, postavený v místě, kde se stýkaly hranice kamenického, tolštejnského a zákupského panství. Asi 20 metrů od rozcestí stojí na okraji úvozu staré Pražské cesty sloup sv. Jakuba, označovaný také někdy jako Jelení sloup.

 

Pěnkavčí trh

Mohutná znělcová hora (792 m), ležící asi 3,5 km jižně od Dolního Podluží. Jižně od rozcestí pod Ptačincem stojí poblíž cesty osamělá křemencová skála, rozdělená průrvou na dvě nevelké věže. V některých mapách je označena jako Vrabčí kámen. Na jihozápadním svahu kopce, asi 0,5 km nad Stožeckým sedlem je ještě jedna nevelká kupa se starým lomem, z jejíhož vrcholku vyčnívá čedičová skalka, zvaná Pětikostelní kámen (689 m). Z úpatí skalky je pěkný výhled přes údolí Lesenského potoka na Jelení kameny, Jedlovou a Tolštejn a dál.

Asi 150 m západně od vrcholu Ptačince je nad závěrem údolí Milířky nevelká skalka Trojhran (673 m), která již několik století vyznačuje důležité zalomení státní hranice.

 

Portál cestovního ruchu.  Baner www.oponice-tolstejn.eu
pict
Vyhledávání
pict
Napište nám
Váš email
pictopište prosím znaky do pole
pict
Doporučte nás
Váš email
Adresát

Spodní loga

Tolštejnské panství, webmaster: info@tolstejnskepanstvi.cz

©2012 | Designed by Karel Hybš | Powered on bubilegCMS v4.00L | Licence | Best in Mozilla Firefox Google Chrome